Zasady konkursu są proste: nauczyciel wraz z uczniami ma za zadanie zorganizować i przeprowadzić warsztaty dla seniorów poświęcone kompetencjom cyfrowym i cyberbezpieczeństwu. Na zajęciach uczniowie i seniorzy nie tylko dzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami, ale też prowadzą bezcenny międzypokoleniowy dialog.
Nasz udział ogłosiliśmy już w styczniu podczas uroczystych obchodów Dnia Babci i Dziadka. Przedstawiliśmy naszą propozycję spotkań i zaprosiliśmy seniorów do udziału w projekcie. Zgłosiło się 12 pań seniorek!
Dodatkowo na spotkaniu oraz poprzez szkolną stronę internetową zachęciliśmy seniorów do wysłuchania webinarium zorganizowanego przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w ramach projektu CEDUR, we współpracy z Minister do spraw Polityki Senioralnej oraz Komendą Główną Policji. Webinarium było skierowane do osób starszych oraz ich opiekunów, w celu zwiększenia świadomości i uwrażliwienia tej wyjatkowej grupy społecznej jako szczególnie narażonej na działanie cyberprzestępców.
Nasze szkolne warsztaty z seniorami poprzedzone zostały szkoleniem wstępnym dla uczniów. Miały one uwrażliwić młodzież na potrzeby uczestników planowanych spotkań, nauczyć empatii, cierpliwości i kształtować inne kompetencje miękkie. Istotne bowiem jest, aby uczniowie zrozumieli, jak ważne jest dostosowanie tempa pracy do możliwości seniorów. Jak ważne jest zapewnienie miłej atmosfery i komfortu pracy.
Tematy warsztatów z seniorami będą dotyczyły m.in. pierwszych kroków z technologią, podstaw bezpieczeństwa w internecie, rozrywki w internecie, internetu jako codziennego wsparcia, phishing-u i „metody na wnuczka” oraz oszustw w internecie.
Nasze pierwsze spotkanie w „Szkole międzypokoleniowej” odbyło się 10 marca o godzinie 16.30. Rozpoczęło się ono ogólnym wprowadzeniem do tematu nowoczesnych technologii, które coraz częściej są obecne w codziennym życiu. Poszczególni uczniowie przygotowali prezentacje na temat internetu, przeglądarek internetowych, poczty e-mail, komunikatorów internetowych oraz wideorozmów. Następnie, pod okiem uczniów, seniorzy przystąpili do praktycznych ćwiczeń, w ramach których poznawali różne komunikatory (głównie podstawowe funkcje Messengera). Wysyłali do siebie nawzajem zdjęcia, pliki, filmy oraz komunikaty głosowe. Każdy z seniorów miał także możliwość nauczenia się wysyłania swojej lokalizacji w razie zagubienia się w terenie.
W drugiej części spotkania, już przy herbacie i ciasteczku, był czas na rozmowy między uczniami i seniorami. Odbyły się jednominutowe spotkania „każdy z każdym” aby przełamać lody i dowiedzieć się czegoś więcej o sobie. Uczniowie dodatkowo zaproponowali seniorom wesołą zabawę w literki, w której trzeba było odgadnąć zagadkę i ułożyć czteroliterowe słowo – wśród nich te, związane z informatyką.
Spotkanie odbyło się w miłej i naprawdę wesołej atmosferze.
Mamy więc nadzieję, że kolejne spotkania będą równie ciekawe !
Do zobaczenia !