•

"Budynek dzisiejszej Szkoły Podstawowej zaczął funkcjonować w przeddzień rozpoczęcia roku szkolnego 1985/1986. Nie jest to pierwsza szkloła w Woli. Daty wybudowania pierwszej, drewnianej, małej szkółki o jednej izbie lekcyjnej nikt nie pamięta. Ze starej kroniki szkolnej można wywnioskować , że powstała ona w XIX wieku, a nauczycielem był Marcin Dudek. Wcześniej dzieci uczęszczałydo szkoły w Jasienicy Rosielnej, gdzie uczył organista. W 1935 mieszkańcy wsi zmobilizowali się i na letnich wakacjach wybudowali nową murowaną część z dwoma klasami, gdzie uczyło dwóch nauczycieli udzielając nauki w zakresie IV klasy. Wybych II wojny światowej spowodował zamknięcie szkoły. Ponownie uruchomiono ją w kwietniu 1940 roku. Mimo zakazu władz okupacyjnych, organizowano kursy pozwalające starszym dzieciom ukończenie w skróconym czasie klasy VII.

Po zakończeniu wojny we szystkich miejscowościach zabrano się za odbudowę zniszczonych obiektów, również z Woli Jasienickiej ludność aktywnie wzięła się za naprawienie i ulepszenie warunków nauczania. Wroku szkolnym 1945/1946 powstały klasy V i VI , młodzież zdolniejsza, chcąc ukończyć klasę VII musiała dochodzić pieszo do Jasienicy Rosielnej. Ale i to uniedogodnienie zlikwidowano, bo w 1950/51 szkoła stała się pełną szkołą podstawową.

W roku 1963/64 obowiązki kierownika szkoły przeją Józef Klocek, grono nauczycielskie liczyło 4 osoby, a naukę rozpoczęło 125 uczniów.

Dużym wydarzeniem w życiu szkoły było zainstalowanie w roku szkolnym 1969/70 pierwszego w szkole i we wsi telefonu i zakup działki na budowę nowej szkoły. Pięć lat temu zorganizowano tak zwane ognisko przedszkolne .

W roku 1976 odszedł ze stanowiska kierownika Józef Klocek, na jego miejsce przyszedł Kazimierz Dopart, który jest pierwszym nauczycielem z wyższym wykształceniem w historii szkoły. Czynił on wiele starań i zabiegów o budowe nowej szkoły. Wspominaną wcześniej nową szkołę wyposażono w centralne ogrzewanie, bieżącą wodę, dużą sale gimnastyczną, pracownie, osobną sale do zajęć z 6-latkami, gabinet dyrektora, pokój nauczycielski, gabinet lekarski i kuchnię. Powstała szkoła na miarę marzeń tamtych lat.

Po odejściu na emeryturę dyrektora Kazimierza Doparta, obowiązki te przez 5 lat pełniła mgr Marta Jarecka, a w roku szkolnym 1991/92 mgr Elżbieta Cwynar, dzięki której szkoła  zakupiła sprzęt komputerowy oraz zostało nadane imię szkole ks. bpa Jakuba Glazera.

Obecnie dyrektorem Szkoły Podstawowej im. ks. bpa Jakuba Glazera w Woli Jasienickiej jest mgr Marek Chęć.