Już po raz kolejny nasza szkła przyłączyła się do akcji MEiN pod nazwą "Szkoła pamięta". Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, również tych, którzy są związani z lokalną historią naszej Małej Ojczyzny.
Finał akcji odbył się w piątek, 28 października, podczas uroczystego apelu, który został zorganizowany obok Dębu Pamięci rosnącego przy naszej szkole.
Apel został poświęcony tym, którzy oddali swe życie w imię wolności i niezależności Polski, ze zwróceniem szczególnej uwagi na ofiary zbrodni katyńskiej dokonanej w czasie II wojny światowej, podczas okupacji sowieckiej. Wówczas śmierć poniósł m. in. Stanisław Śnieżek, którego Dąb Pamięci został zasadzony przed budynkiem szkoły w 2008 roku. Społeczność szkolna wzięła wówczas udział w programie edukacyjnym ,,Katyń... ocalić od zapomnienia". Celem programu było upamiętnienie niemal 22 tysięcy osób skrytobójczo zamordowanych i spoczywających w Katyniu, Charkowie, Miednoje poprzez sadzenie tak zwanych Dębów Pamięci, gdzie każdy jeden dąb miał upamiętniać jedno nazwisko z LISTY KATYŃSKIEJ.
Stanisław Śnieżek syn Piotra i Anny, urodził się 2 października 1897 roku w Orzechówce. Był starszym synem posterunkowego Policji Państwowej. Od co najmniej 1932 roku pełnił służbę w policji województwa lwowskiego, a od września 1939 w Komisariacie w Borysławiu w powiecie drohobyckim. Został zamordowany przez NKWD w 1940 roku.
Chcąc uczcić Bohatera Zbrodni Katyńskiej, Stanisława Śnieżka, przywrócić jego sylwetkę zbiorowej pamięci narodu złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze obok Dębu Pamięci, przy którym znajduje się również obelisk z tabliczką pamiątkową. Obelisk wykonany został przez śp. Tadeusza Śnieżka, dziadka Marcela i Mileny Śnieżek, którzy są uczniami naszej szkoły.
W czasie II wojny światowej Europie Środkowej, w tym Polsce, zagrażał zarówno Związek Sowiecki , jak i III Rzesza. Jeszcze przed wybuchem wojny, Niemcy zdecydowali, że aby osłabić polski naród należy wyeliminować jego elity, a w ostateczności wyniszczyć ludność słowiańską i żydowską mieszkającą na obszarze Polski. Ten właśnie temat został zaprezentowany w referacie przygotowanym i wygłoszonym przez Kornelię Płonkę.
Akcja ,,Szkoła Pamięta" upowszechnia wiedzę o ofiarach wojennych w kontekście społeczności lokalnych, jest nauką wrażliwości na to, co wspólne i co wymaga szczególnej dbałości- miłości do ojczyzny- mądrej, pogłębionej wiedzą i zaangażowaniem. Przede wszystkim jest działaniem na rzecz wychowania młodzieży na świadomych i odpowiedzialnych obywateli, żyjących w poczuciu przynależności do narodu, państwa i pamiętających o swoich narodowych bohaterach.
Dziękujemy uczniom klasy VIII za zaangażowanie się w przygotowanie apelu.