Pokłon Mędrców ze Wschodu złożony Dziecięciu Jezus, opisywany w Ewangelii przez św. Mateusza (Mt 2, 1-12), symbolizuje pokłon świata pogan, wszystkich ludzi, którzy klękają przed Bogiem Wcielonym. To jedno z najstarszych świąt w Kościele. Trzej królowie być może byli astrologami, którzy ujrzeli gwiazdę - znak narodzin Króla. Jednak pozostanie tajemnicą, w jaki sposób stała się ona dla nich czytelnym znakiem, który wyprowadził ich w daleką i niebezpieczną podróż do Jerozolimy.
Od XV/XVI w. w kościołach poświęca się dziś kadzidło i kredę. Pisana na drzwiach domu forma "K+M+B" wynika z interpretacji znacznie głębszego przekazu. Prawidłowy zapis to "C+M+B" będący skrótem od łacińskiej sentencji "Christus Mansionem Benedicat", która oznacza "Niech Chrystus błogosławi ten dom". Po ostatniej literze dodaje się jeszcze jeden krzyż i wpisuje aktualny rok. Całość więc powinna wyglądać tak: "C+M+B+2021".
Kolędowaniem nazywane jest nie tylko wykonywanie bożonarodzeniowych pieśni, ale również obrzęd ludowy, podczas którego kolędnicy obchodzą domy w okresie świątecznym. Zgodnie z dawną tradycją, za kolędników przebierali się chłopcy w wieku 6-13 lat, którzy nieśli ruchomą, kolorową gwiazdę betlejemską. Dziś limit wieku, a także płci, już nie obowiązuje. Kolędnicy chodzą od domu do domu w okresie bożonarodzeniowym, aż do 6 stycznia – Święta Trzech Króli. Ważnym elementem kolędowania jest życzenie gospodarzom wszystkiego dobrego w nadchodzącym roku, wspólne śpiewanie kolęd i ofiarowywanie przez gospodarzy odwiedzającym kolędnikom drobnych podarków. (źródło: www.http://orszak.org/)
W tym roku swój udział w kontynuowaniu tradycji mieli uczniowie naszej szkoły. Julia z klasy III, Kuba z klasy V oraz Aleksander z klasy II odwiedzili kilkanaście domów na Woli Jasienickiej i Woli Komborskiej. Przygotowali na ten dzień odpowiednie stroje, „odrestaurowali” gwiazdę i odśpiewali nie tylko wszystkim znane, ale i te zapomniane już pastorałki.
Dziś wieś się wyludnia i to naturalne środowisko, w którym kolędy tradycyjnie były śpiewane z wielkim szacunkiem, zanika. Dlatego tym większa radość, że najmłodsi angażują się i chcą kontynuować tradycję kolędowania. Gratulujemy!
Wierzymy, że nie tylko ta trójka ruszyła 6 stycznia z kolędą – chętnie opublikujemy zdjęcia i nagrania, które prosimy przesłać na konto TEAMS pani A. Mzyk. Czekamy na odzew!